Znaven všemi těmi Čapími hnízdy, Šarochy, Zemany a Koněvy a u vědomí toho, že k těmto kauzičkám (neboť skutečné kauzy se zajisté dějí někde v skrytu, na pozadí) už bylo skoro vše řečeno a napsáno hlavami pomazanějšími, hledal jsem téma nepolitické, ke kterému bych měl co říct a přineslo by lidu obecnému jakés takés poučení. A tak vznikl blog o čipování psů. Bude to asi delší, protože s komentářem.

Nejprve fakta. 30. června 2017 byla zákonodárci schválena novela veterinárního zákona 166/1999 o povinném čipování psů. Označování zvířat mají provádět soukromí veterinární lékaři s licencí k provozování praxe. Hned ze startu si řekněme, že už toto je naprostý nesmysl, protože na internetu jsem na první dobrou našel minimálně pět e-shopů, kde si čipy může koupit naprosto kdokoliv.

Největším odpůrcem povinného čipování byla ve Sněmovně ODS, která kromě pár věcných připomínek snesla neskutečné množství keců a lží o samotném úkonu čipování. Za nejodpornější považuji tu o studii pana profesora Svobody z Veterinární univerzity Brno o nebezpečí nádorů po čipování. Nelze ji totiž nikde dohledat.

K mému údivu se ve zdrojích, které jsem před tímto blogem studoval, nejrozumněji vyjadřuje poslanec Fiala z SPD, tenkrát uprchlík z Úsvitu. Asi by mu spíš svědčilo, kdyby dále posuzoval německé boxery a nedržel se japonských samurajů. {Jirko, říkal jsem žádnou politiku!}

Pojďme ale k věci. Zákonodárce spojuje povinnost čipování s platností očkování proti vzteklině. To je u nás podle téhož zákona povinné odjakživa. Co ale znamená platnost očkování? Že totiž nečipovaný pes, ač očkovaný, nebude za vakcinovaného úředně uznán. A to pod pokutou 20 tisíc korun. A opačně, veterinární lékař nesmí neoznačeného psa naočkovat. Takže doktore, naočkuješ, porušil jsi zákon, nenaočkuješ, zažaluje tě majitel, žes mu neumožnil splnit zákonnou povinnost. Chmurné vyhlídky.

Pokud se k tomu vyjadřovali odborníci (a myslím, že ano), pak museli být totálně sjetí. Pro platnost očkování je totiž relevantní jen a pouze hladina protilátek v krvi. Nějaké úřední uznání je organismu naprosto ukradené. To ví i student čtvrtého ročníku veteriny.

Úřady si od povinného označování slibují především usnadnění identifikace psů kontrolními orgány a tím zefektivnění monitoringu chovů. Také má usnadnit nalezení majitele odcizeného, zatoulaného, případně pytlačícího psa. Beru, ale má to háček. Zmiňovaná novela totiž nepožaduje povinný zápis do registru psů. Stačí potvrzení v pasu nebo očkovacím průkazu. Větší pitomost nemohli hoši a děvčata vymyslet. A víme jako první, proč tomu tak je! Ono těch registrů totiž existuje hned několik. Co distributor, to registr. A do toho ještě registr Komory veterinárních lékařů. Nad určením centrálního registru samozřejmě převážily komerční zájmy. Ha! A co ted? No, tak to tam prostě nedáme.

Ovšem tímto to celé naprosto ztrácí význam a je to opatření dobré tak akorát pro buzeraci občanů. (Vzpomínáte? 20 tisíc pokuty!) Ale přece jen! Obce si mohou vytvořit vlastní databáze místní vyhláškou. No, a guláš je zahuštěn. Tam, kde byli papežštější než sám papež a ustanovili povinnost čipování s předstihem (jako v našem městě v roce 2006), mají už svoje databáze zavedeny. Jejich aktuálnosti se rackové chechtají, až se za břicha popadají.

Dalším argumentem pro zavedení povinného označování psů jsou neevidované chovy, takzvané množírny. Nevím, jak si to pánové a dámy představovali, ale pokud je chtěli eliminovat, pak si dovolím o úspěchu jejich záměru silně pochybovat. Takže: Mám množírnu a musím čipovat. Co udělám? Lehce si pořídím čipy na internetu, načipuji psy a přirazím to na ceně. Kdo bude vědět, že jsou to štěňata ode mě, když je nemusím nikde evidovat? Leda soused, který mě udá.

A nakonec ještě pár informací, které mě samotného překvapily. V České republice jsou prý zhruba dva miliony psů. Osobně si myslím, že mnohem více. Kdyby to ale byla pravda, pak 750 tisíc již načipovaných psů je víc jak třetina. To mi ale zas připadá jako dost přehnané číslo, protože obcí, které to mají jako povinnost, zas tak moc není. A turistů, kteří jezdí na dovolenou se psem, což je bez čipování nemožné, teprve ne.

A teď šrapnel! Státní veterinární správa provádí kontroly v chovech plánovaně a neplánovaně. Za poslední půlrok jich stihli celkem 1400. Ty neplánované jsou samozřejmě na udání. … Virbl a chvíle napětí ……… A těch bylo tisíc! Bonzáci všech zemí, tu máte nový zákon.

Problematika je to velmi složitá a bylo by ještě hodně o čem psát. Třeba o tom, jak zoufale se nepovedly motivační plakáty k celé této „akci“. Jen na ukázku jeden zde nebo zde. Jejich kvalita ale tak nějak souzní s totálním paskvilem, za který by dámy a pánové poslanci zasloužili nakopat … třeba uhlí.

A úplně nakonec: Doufám, že se touto mojí úvahou nenecháte odradit a budete houfně chodit čipovat. Ještě nemám splacenou hypotéku.

Tak čau příště