S nebývale teplým počasím v dubnu překotně vykvetly kytky, stromy a vůbec všechno, co kvést má, včetně ohromných lánů řepky. Máme před sebou ještě Zmrzlé muže, tak doufejme, že k budoucí úrodě budou shovívaví a nespálí stromy jako vloni.

Rozkvetlá příroda je krásná a my jsme plní radosti, že zima skončila a je zase teplo. Grilovačky, cykloturiristika i pěší turistika se rozjely na plné obrátky. Kdo se raduje už méně, jsou alergici. To je těch zhruba 15 % spoluobčanů, kteří začínají v této době smrkat, otékají jim oči a v horších případech se jim hlásí astma. Sám naštěstí s alergií nemám problém, ale pár jich znám a je mi jich líto. Vnímat jarní krásu přes kapesník či oteklé oči a řezavou bolest spojivek jistě není nic příjemného.

U nás už máme takovou tradici, hledat za vším nějakého viníka. Otázku „Kdo za to může“ mají někteří vyjasněnu během pár vteřin. Na sociálních sítích zuří lítý boj mezi zastánci a odpůrci řepkového pylu zosobněného naším „milým“ premiérem v demisi. A tak jsem se rozhodl podívat se na to trochu zblízka. A to doslova.

Stejně jako mnoho jiných, i mě rozčiluje žlutý povlak na všem doma i venku, včetně čerstvě umytého auta. To mi ale výborně posloužilo k odebrání vzorků k mikroskopickému prohlédnutí toho, co svorně nazýváme žlutým …. (pejorativní název nechť si každý doplní dle svého naturelu).

Jen pro pořádek: Fotil jsem to na mobil ze stínítka laboratorního mikroskopu, který používám v práci. Mikroskop je stařičký a já jsem fotograf pod psa, což mě neomlouvá, ale lepší to nebude.

A teď, k čemu jsem dpospěl. Ano, našel jsem pylová zrna, hodně pylových zrn, mraky pylových zrn: (zvětšení 100x)

No jo, ale co teď s tím? Tak se na to mrkneme ještě blíže. Tady máme tři krasavce zvětšené 1000x:

Ptal jsem se jich jak se jmenují a odkud přilétají a slyšel jsem jen tiché: „Zeptej se chůvy, ta ví víc než já“… Aha, tak ne, to je z jiné pohádky. Prostě jsem se šel zeptat profesora Gůgla. A víte, co mi ukázal? Zdvižený prostředníček, nezdvořák! Zkrátka, našel jsem jen tohle:
Pylové zrno borovice! No, při troše dobré vůle by to snad mohlo…. Dobrá, tak ne. Borovice ne, ale na jehličnanu bychom se snad mohli shodnout, co říkáte?

Pochybnosti ale stále hlodají, co? Ano, máte pravdu, našel jsem tam i jiná pylová zrna. Třeba tato: (zvětšení 1000x)
nebo

a ještě
Takže tady máme směs s výraznou převahou jehličnanu.

No jo, ale co ta řepka? S tou mě Gůgl potrápil ještě více. Nakonec jsem přece jen našel alespoň toto:

Nepodobá se to ničemu ze zachyceného, co? Zastánci smrkového pylu otevírají šampaňské, přívrženci řepkové teorie se někteří už zastřelili, jiní se k tomu chystají.

Ne, není třeba to hrotit. Opravdu to, přátelé, vypadá, že to,
co nás všechny tak trápí, je pyl ze smrku ztepilého.

Nakonec ještě politická vsuvka: Nesnáším řepku, Babiše, Zemana a ještě asi čtyři sta pitomců kolem nich. Ale objektivně musím uznat, že za tohle Babišova řepka opravdu nemůže, byť na ní trestně stíhaný podvodník neskutečně rýžuje, ničí životní prostředí a nasírá spoustu lidí včetně mě. Zkrátka, ne za vším, co je žluté a leze nám na nervy je Babiš. Budiž mu to připsáno ke cti.

Tak čau příště.