Už dlouhé roky mám problém. Problém s reklamou. Určitě nejsem sám a papíru o tom byly taky popsány stohy. Když ale na druhou stranu vidím v supermarketu nakupovat rodinku podle časopisu, tedy podle reklamního letáku, uvědomuji si, kolika lidem to problém nedělá.

Aby se o výrobku nebo firmě vědělo, musí se samozřejmě prezentovat. Dělalo se to tak vždycky od dob, kdy výrobci a obchodníci objevili tuto možnost a média našla v reklamě zdroj příjmu. To je v pořádku, ale problém je v míře podbízení se zákazníkovi a, řekněme si to upřímně, hlavně v míře lží.

Přeškrtnutá suma nikdy nebyla cenou výrobku, všichni to vědí, a přesto mnohý zákazník začne přemýšlet, že ta poloviční číslice pod ní je velmi příjemná sleva. A přitom žádná sleva, běžná cena. Kolik už kolem toho bylo řečí, kolik pokut za klamání spotřebitele a přesto je to stále dokola. A to je v reklamštině to nejmenší zlo. Tady se rozhoduje spotřebitel sám za sebe a když je blbej…. Co má ale chudák zákazník dělat, když je obětí cílených nesmyslů nebo přímo lží?

Tak třeba Bifidus aktiregularis je totální výmysl. Žádná taková bakterie neexistuje. Mikroorganismy rodu Bifidobakterium samozřejmě existují, ale to by pro nemyslícího spotřebitele asi bylo moc složité. Reklamní agenty by asi klepla pepka, kdyby museli zákazníkovi říct, že mléko zkvašují Laktobacily, protože bacil to je něco zlého, naprosto nepřípustného! Jo ve vagině, tam škodí a proto si kupte naši vynikající mastičku! Houby s octem! I tam je součástí přirozené mikroflóry, ale při poruše imunity se může přemnožit a pak vznikne problém. Zase, pro reklamu asi příliš férové sdělení.

Přemýšlím, že založím něco jako Ligu na obranu mikroorganismů, protože to, co na lidi chrlí televize a jiná média hraničí se šířením poplašné zprávy. Pozor! Všude na vás číhají zlé bakterie! Kupte si náš desinfekční prostředek, nejlepší na světě!

Přátelé, bakterie nejsou dobré nebo zlé. Ty prostě jenom jsou. Ano, některé člověku škodí, ale troufnu si říct, že většina z nich je neškodná nebo člověku přímo prospěšná. Uvědomme si, že bez mikroorganismů v našem těle a v těle zvířat máme tady na tom
světě životnost maximálně několik hodin.

Jakto? Tak například v bachoru skotu se vyskytují takzvaní nálevníci. To známe ze základní školy. Jsou to půdní mikroorganismy, které přežvýkavci sežerou s trávou a v jejich útrobách se množí. Za den se jich v bachorové tekutině vytvoří dva kilogramy! Skotu potom slouží jako zdroj bílkovin ke stavbě těla. Ano, tito „zlí“ mikrobi spoluvytvořili ten krásný biftek na talíři před vámi. Podobné mikroorganismy jsou i v těle člověka. A takových příběhů jsou v přírodě tisíce.

Nebo si vzpomeňme s jakou nevolí přijaly finanční instituce povinnost uvádět v reklamách RPSN, tedy celkové náklady na poskytnutý úvěr, jako obranu proti jejich lžím o nejnižším úroku. Nakonec si ale našly opět dost podlé řešení. Je to napsáno tím nejmenším možným písmen tam někde vlevo dole.

Další klasickou reklamní lží je slogan, že Hyundai (či jak se to píše) je nejlepší české auto. Teď už jenom čekám, kdy se dovím, že Prazdroj je nejlepší japonské pivo. A tak dále, a tak dále…

Má to ale i pozitivní dopady. Alespoň já jsem se naučil být ve střehu a co nejvíce zapojovat při reklamních útocích na moje podvědomí mozek. Učil jsem to i svoje děti tím, že jsem je při každé příležitosti upozorňoval na nesmysly v reklamách. Zkuste to i vy, vyplatí se to. A bojuji s větrnými mlýny i nadále. Na Twitteru jsem zavedl hashtag #idiotská_reklama a občas tam něco do očí bijícího přidám.

Proč tedy reklama przní všeobecné povědomí o životě kolem nás? Je hlavním důvodem zisk? Asi ano a to je smutné. Přál bych si v konkurenčním boji trochu víc férovosti. Asi trochu naivní v dnešní době korunových dluhopisů, Čapích hnízd a všeobecně tolerovaných lží mnohem většího kalibru, co?

Tak čau příště.