Miluji svůj rodný kraj a jeho tradice. Tuhle větu nebo nějakou podobnou budete u mě číst asi dost často. To proto, že to tak prostě je.

A proto mě do běla rozžhavilo, že jsou mezi námí lidé…no, lidé…spíš zrůdy, které jen tak z plezíru polejou tři sta let starý dřevěný kostel v Gutech benzínem a zapálí ho, aby si u ohýnku mohli pořídit selfíčko a pochlubit se přátelům na fejsbůku.

Uvažuji nad myšlenkovými pochody v jejich mozcích, pokud tedy lze o mozcích mluvit. Přemýšlejí vůbec v kategoriích láska, slušnost, krása, úcta k historii, úcta k cizí práci? Asi těžko.

A co jejich okolí? Řekl jim někdo, že zapálit dům, v tomto případě kostel, je něco, co se nedělá? Mají vůbec rodiče, kteří by měli jako první vštěpovat dětem tyto morální zásady? Jestli ano, pak jejich výchově nerozumím a snad ani rozumět nechci.

Opravdu nevím, co si o tom myslet. Požáry byly v minulosti hned po morových epidemiích největším postrachem našich předků. Úmyslně založený požár se trestal velmi přísně. Tak by tomu mělo být i v tomto případě.

Jaký trest je ovšem dost přísný pro takovéto zhůvěřilé zničení vzácné památky lidové architektury? Advokáti se budou snažit je z toho dostat s nejnižšími tresty a taky to tak asi dopadne. A potom, až se vrátí z kriminálu, který mimochodem v dnešních podmínkách vůbec za trest nepovažuji, co bude potom? Zapojí se do běžného života a klídek.

Opovržení a vyloučení ze společnosti, takový osud by stihl každého takového ještě před sto lety. Dnes se tomu říká chodit kanálama. My máme ovšem demokracii (zaplaťbůh za ni) a život půjde dál. Oni budou normálně chodit mezi lidi, třeba do hospody a možná tam mezi stejnými asociály budou i za hrdiny. Tady by demokracie měla trochu přitvrdit, myslím si.

Vím, replika kostela se postaví, peníze se seženou, rád sám přispěju. Kdo ale nahradí genia loci, tři sta let duchovního života toho místa? Žádný trest není dost velký za tuto škodu. A boží trest? No, nevím. V poslední době mám pocit, že na nás Bůh zapomněl. Pokud tedy vůbec je. A jestli je, pak je to pěkný cynik, jinak by nenechal běhat po světě takové…

Tak čau příště.